Galapagosöarna ligger i Stilla havet, mitt på ekvatorn, nära hundra mil utanför Ecuadors kust. Läs om våra resenärers äventyr på de fötrollande öarna Fernandina & Isabela!
15 november
Under morgonen tog vi oss över Bolivar-kanalen och gjorde en landstigning vid Punta Espinosa. Det är den enda landstigningsplatsen på Galapagos yngsta ö Fernandina. Man är extra försiktig här eftersom den är helt fri från introducerade arter och så här såg det antagligen också ut på alla de andra öarna innan människan fann dem. Det är ett otroligt privilegium att få besöka en plats med så märkliga varelser som Galapagosskarven - den enda skarven som tappat flygförmågan. Här fann vi också den största ansamlingen av havsleguaner vi hittills sett. Vi passade även på att snorkla här, innan vi åt lunch och tog oss över till Isabela igen.
Under de dramatiska klippbranterna på Isabelas nordligaste spets, vid Punta Vicente Roca, spanade vi efter sjölejon, blåfotade sulor och Galapagostärnor. Denna kväll passerade vi ekvatorn ännu en gång, och givetvis skålade vi för detta.
Text: Mattias Horntrich

