Sveriges polarspecialist sedan 1999 031-333 17 30 info@polarquest.se
© Debbie Bouma
© Debbie Bouma

Expedition Svalbard mot packisen

Upplev ett riktigt arktiskt äventyr med vårt klassiska 12-passagerarfartyg M/S Stockholm. Under många av våra Svalbardsresor ges tillfälle att uppleva den vidsträckta packisen, men under just denna expedition kommer vi att spendera lite extra här.

I sann expeditionsanda sätter vi kurs norrut och beger oss in i detta frusna och ständigt föränderliga ekosystem norr om Spetsbergen. Tack vare kaptenens gedigna erfarenhet och fartygets styrka i isen har vi goda förutsättningar att utforska packisen och vi håller ständigt utkik efter det djurliv som är knutet till ishavet, såsom ismås, säl och isbjörn.

Nu lider augusti mot sitt slut och hösten gör sitt intåg. Landskapet kläs i höstens vackra färger, solen börjar sakta sänka sig mot horisonten och arkipelagen förbereder sig för den kommande polarnatten. Det varma skenet som är idealiskt för fotografering blir alltmer framträdande och har vi tur får vi njuta av magnifika solnedgångar.

  • Endast 12 platser ombord

  • Mer tid i packisen

  • 10 nätter ombord på M/S Stockholm

  • K-märkt fartyg från 1953

  • Svensktalande besättning & kapten

  • Två erfarna & kunniga guider

Resfakta

M/S Stockholm 24 augusti 2026 12 dagar 12 passagerare Svenska, Engelska Från 102 900 SEK
  • © Erik Edvardsson
  • © Niklas Nilsson
  • © Lisa Ström
  • © Niklas Nilsson
  • © PolarQuest
  • © Niklas Nilsson
  • © Henrik Haaning Nielsen
  • © Niklas Nilsson
  • © Erik Edvardsson
  • © Peter & Beverly Pickford
  • © Therese Horntrich
  • © Lisa Ström
  • © Kim Mortensen
  • © Pata Degerman
  • © Henrik Haaning Nielsen
  • © PolarQuest
  • © Niklas Nilsson
  • © Zet Freiburghaus
  • © Erik Edvardsson
  • © Erik Edvardsson
  • © Adam Rheborg
  • © PolarQuest
  • © Ulrich Kühn
  • © Niklas Nilsson
  • © Niklas Nilsson
  • © Niklas Nilsson
  • © Erik Edvardsson
  • © Mattias Horntrich
  • © Niklas Nilsson
  • © Kerstin Langenberger
  • © Niklas Nilsson
  • © Sebastian Lehrke
  • © Sara Orstadius
  • © Niklas Nilsson
  • © Erik Edvardsson
  • © Niklas Nilsson
  • © Annette Scheepstra
  • © Maria Nordvall
  • © Ulrich Kühn
  • © Zet Freiburghaus
  • © Niklas Nilsson
  • © Niklas Nilsson
  • © Niklas Nilsson
  • © Annette Bombosch
  • © Kerstin Langenberger
  • © Niklas Nilsson
  • © Erik Edvardsson
  • © Adam Rheborg
  • © PolarQuest
  • © PolarQuest
  • © Ulrich Kühn
  • © Ulrich Kühn
  • © Niklas Nilsson
1 av 55

Färdplan

Dag 1: Longyearbyen

Vi anländer till Svalbards huvudort Longyearbyen och checkar in på vårt hotell.

Dag 2 - 11: Svalbard

Utforska Longyearbyen på egen hand innan du möter upp dina guider och medresenärer för lunch. Under eftermiddagen går vi ombord på vårt expeditionsfartyg och seglar ut genom Isfjorden. Vi befinner oss nu i en del av världen där naturens krafter råder och vi vill poängtera att vår exakta färdplan de kommande dagarna påverkas av väder och isförhållanden. Målsättningen är att varje dag göra landstigningar eller gummibåtskryssningar. Detta är exempel på platser vi kan komma att besöka:

Västra Spetsbergen

Isfjorden erbjuder mängder av fina landstigningsplatser och mycket bra vandringsmöjligheter. Vid inloppet till Isfjorden ligger det utmärkande fågelberget Alkhornet och även om de flesta fåglar har flyttat vid denna tid på året, förundras vi av det fascinerande landskapet. I klippskrevorna runt fågelberget har flera fjällrävar sina lyor och har vi tur får vi se dessa nyfikna djur medan de frenetiskt letar efter mat. Det är även vanligt att få syn på Svalbardsrenar här. 

Forskarbyn Ny-Ålesund ligger i bildsköna Kongsfjorden och består av en liten samling hus i klara färger. Härifrån startade polarhjältarna Amundsen och Nobile sina djärva försök att flyga till Nordpolen. Lite längre norröver ligger Danskøya. Det var från denna ö Ingenjör Andrée och hans två följeslagare startade sin ödesdigra ballongfärd och i Virgohamna finns fortfarande lämningar efter expeditionen, som tyst berättar om männens öde.

Spetsbergens sagolika fjordar

Längs Svalbards kuster finns en mängd magnifika fjordar som alla hyser ett rikt djurliv. Kanske besöker vi några av följande:

I Krossfjorden njuter vi av den vackert skulpterade fronten på 14-juliglaciären. På klipporna vid sidan av den isblå glaciären häckar spetsbergsgrisslor och tretåiga måsar. Fortsätter vi ännu längre in i fjordsystemet når vi Lilliehöökfjorden. Här ligger ofta fjordisen tät framför den makalöst vackra Lilliehöökglaciären som sträcker sig över fyra kilometer. Den natursköna Raudfjorden karaktäriseras av många glaciärer och är ett favorittillhåll för säl. I Liefdefjorden, vars namn betyder kärleksfjorden ligger den spektakulära Monacoglaciären.

Norr om Spetsbergen

Med riktning mot nordpolen är ambitionen att ta oss upp norr om Spetsbergen för att möta packiskanten och spendera cirka två dagar här. Denna flytande och ständigt föränderliga livsmiljö är minst sagt fascinerande och en mäktig upplevelse. Hit kommer inte många fartyg, och vi kan njuta av den stillhet som råder i detta storslagna islandskap. Vi håller hela tiden utkik efter det spännande djurliv som är knutet till ishavet, såsom isbjörn, säl och ismås. Packisen runt Svalbard är av stor betydelse för ögruppens ekosystem och klimat. Den utgör också en grundpelare för livet i Arktis.

Sjuöarna

Denna lilla ögrupp om sju öar utgör den nordligaste delen av Svalbard. De flesta öarna är namngivna efter brittiska äventyrare, såsom Nelson, Phipps och Parry. På en av öarna, Rossøya, hade Andrée en av sina depåer utifall hans legendariska ballongflygning i slutet av 1800-talet skulle misslyckas.

Hinlopen och Alkefjellet

Har vi tur släpper isen in oss i Hinlopen och under goda förhållanden når vi Alkefjellet, en lodrät och spektakulär basaltklippa som utgör häckningsplats för närmare 65 000 par spetsbergsgrisslor. Kanske seglar vi vidare in i Palanderbukta, en vacker karg polaröken på Nordaustlandet.

Östra Svalbard

Nordaustlandet är en imponerande ö, täckt av en enorm inlandsis. Ön fascinerar både natur- och historieintresserade. Kanske besöker vi Ausfonnas massiva glaciärkant, Bråsvellbreen, som är hela 15 - 20 meter hög och sträcker sig 200 kilometer! Om sommaren bildas fantastiska smältvattenfall som forsar ut från glaciärens kant.

Dag 12: Longyearbyen

På morgonen kliver vi av vårt expeditionsfartyg och påbörjar vår resa hem.

Vänligen observera: Ovanstående platser är bara exempel. Vår exakta rutt beror helt på väder, isförhållanden, djurliv och myndighetsregleringar. Det finns mängder av vackra platser att uppleva på Svalbard och vi strävar alltid efter att maximera er upplevelse i Arktis. Flexibilitet är nyckeln till en lyckad expedition!


Viktigt!

För att säkerställa en ansvarsfull utveckling av turismen och skydda miljön träder nya regler i kraft på Svalbard den 1 januari 2025. Här finner du en översikt över de viktigaste förändringarna, tillsammans med kommentarer från PolarQuest.

Karta

Longyearbyen Isfjorden Kongsfjorden Ny-Ålesund Danskøya Krossfjorden Lilliehöökfjorden Raudfjorden Liefdefjorden Alkefjellet Palanderbukta Bråsvellbreen Sjuöarna Packisen

Fartyget M/S Stockholm

Passagerare

12

Besättning

7

Byggår

1953

Marschfart

9 kn
  • © Ulrich Kühn
  • © Peter Pousard
    Lounge
  • © Peter Pousard
    Hytt
  • © Peter Pousard
    Hytt
  • © Peter Pousard
    Hytt
  • © Peter Pousard
    K-märkt fartyg.
  • © Peter Pousard
  • © Peter Pousard
    Brygga
  • © Peter Pousard
    Brygga
  • © Peter Pousard
    Brygga
  • © Peter Pousard
    Brygga
  • © Peter Pousard
    Brygga
  • © Peter Pousard
    Matsal
  • © Peter Pousard
    Matsal
  • © Peter Pousard
    Matsal
  • © Peter Pousard
    Matsal
  • © Peter Pousard
    Matsal
  • © Peter Pousard
    Matsal
  • © Peter Pousard
    Matsal
  • © Peter Pousard
    Lounge
  • © Niklas Nilsson
  • Bråsvellbreen
  • © PolarQuest
    Vår på Svalbard
  • © Henrik Haaning Nielsen
  • © Johanna Vakkila
  • © Ulrich Kühn
    Höst på Svalbard
1 av 29

Ett fartyg av maritimhistorisk dignitet som älskas av många.

Fartyget M/S Stockholm är ett K-märkt, klassiskt fartyg som byggdes åt Sjöfartsverket på Helsingborgs varv år 1953. År 1998 restaurerades hon och startade sin karriär som bekvämt polarfartyg. Fartygets ägare och svensktalande besättning har mångårig erfarenhet från Svalbard och Nordnorge samt arbetar aktivt för att göra varje expedition unik.

M/S Stockholms blott 12 passagerare bor i dubbelhytter med våningssäng. Alla hytter har små, runda fönster (ventiler) samt privat dusch/WC. Hon är ett hemtrevligt fartyg av maritimhistorisk dignitet, inredd i klassisk stil med mässingsdetaljer och vackra trädäck. Resorna med M/S Stockholm i denna orörda natur väcker starka känslor hos alla som har förmånen att följa med - det är helt enkelt svårslaget! På M/S Stockholm finns det två gummibåtar och två svensk och engelsktalande guider.

Mer om M/S Stockholm

Avgångar och bokning

Varmt välkommen med dina frågor om våra resor eller om du vill ha hjälp med din bokning.
Avresa Hemresa Platser kvar
24 augusti 2026 4 september 2026 Platser kvar Boka online

Jag vill bli kontaktad!

Att skicka formuläret innebär att du samtycker till vår personuppgiftspolicy.

Hytter & Priser

Hyttkategori Sängtyp Priser 2026​/person
Dubbelhytt våningssäng, privat dusch/WC 102 900 SEK
Enkelhytt privat dusch/WC 194 900 SEK

I priset ingår:

  • 1 natt på hotell i Longyearbyen
  • 10 nätter ombord på M/S Stockholm
  • Lunch dag 2
  • Besök på Svalbard Museum dag 2
  • Alla måltider ombord
  • All dryck ombord
  • En expeditionsledare och en guide
  • Guidning ombord och iland
  • Alla utflykter med gummibåt
  • Bildspel från resan

I priset ingår inte:

  • Flyg till/från Longyearbyen
  • Reseförsäkring och avbeställningsskydd
  • Dricks till fartygets besättning

Sagt om resan

  • Magnus & Turanka Grandinson

    TACK för en magisk, fantastisk, enastående, professionell och vänlig upplevelse på M/S Stockholm! Guider och besättning öppnade våra ögon för det vi inte själva såg. Ett varmt tack till er alla!
  • Lars-Inge Lundberg

    Vildmarken och isbjörnarna är nog det som fascinerar mig mest. Vi gillar upplevelser, att det ska hända något. Kombinationen äventyr i land och bekvämlighet ombord på båten passar oss väldigt bra.
  • Eva & Jan Hake

    En helt oförglömlig resa till Svalbard (andra gången för oss!) med härliga o kompetenta guider. Besättning o fartyg tillsammans med oss blev en stor familj! Underbara måltider med en härlig o kompetent kock som gav allt på detta lilla utrymme.
  • Thomas & Sara Nilsson

    Resmålen är noga och bra utvalda. Liten fin båt med få passagerare, bra personal och service samt mycket god mat på båten. Bra och kunniga guider. Man känner att ni verkligen vill resenärernas bästa.

Mer inspiration